Enzymy wątrobowe: AST

Wróć

Inne nazwy: transaminaza glutaminianowo-szczawiooctanowa, GOT, AspAT

Aminotransferaza asparaginianowa (AST) jest enzymem obecnym w największych ilościach w komórkach mięśnia sercowego i wątroby, a w mniejszych ilościach także w nerkach, mięśniach szkieletowych oraz w krwinkach czerwonych.

Badanie to ma największe zastosowanie w wykrywaniu uszkodzeń wątroby spowodowanych zapaleniem, lekami lub innymi czynnikami uszkadzającymi wątrobę (np. zatrucia, niedotlenienie) oraz alkoholem.

Jednak AST nie jest enzymem swoistym tylko dla wątroby, dlatego nieznacznie lub umiarkowanie podwyższona aktywność może towarzyszyć chorobom innych narządów, takich jak mięsień serca i mięśnie szkieletowe.

Niewielki wzrost AST występuje po intensywnych ćwiczeniach fizycznych i uszkodzeniu mięśni, a także w ostrym zapaleniu trzustki i zawale mięśnia sercowego, oraz w schorzeniach (zarówno wrodzonych jak i nabytych) przebiegających z nadmiernym rozpadem krwinek czerwonych (tzw. hemoliza).

W większości chorób wątroby aktywność ALT jest wyższa niż AST. Bardzo wysoka aktywność AST jest zwykle związana z ostrym zapaleniem wątroby, często spowodowanym infekcją wirusową i oczywiście towarzyszy jej znaczący wzrost aktywności ALT.
W przewlekłym zapaleniu wątroby aktywność AST nie jest zazwyczaj tak wysoka.
Inne przypadki umiarkowanego wzrostu aktywności AST to niedrożność dróg żółciowych, marskość wątroby oraz nowotwory wątroby.
Aktywność AST może wzrastać też w zawale mięśnia serca i przy uszkodzeniu mięśni, zwykle znacznie bardziej niż ALT.

Krew do oznaczenia aktywności AST jest pobierana z żyły, a do badania nie trzeba się szczególnie przygotowywać.

Szczegółowy opis badania

Znajdź najbliższą placówkę  i zapisz się na badania

Wyszukaj placówkę

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień w przeglądarce. Zobacz politykę cookies.