Stężenie kwasu moczowego

Wróć

Kwas moczowy jest końcowym produktem przemiany niektórych aminokwasów.

W ok 70% jest eliminowany z organizmu przez drogi moczowe.
Wydalany kwas moczowy charakteryzuje się niską rozpuszczalnością, i w związku z tym ma zdolność do tworzenia kryształów, co w konsekwencji może prowadzić do tworzenia się złogów nerkowych. Badanie wykonuje się zatem w celu ustalenia przyczyn kamicy nerkowej.

Wysokie stężenie kwasu moczowego stwierdza się również u pacjentów z dną moczanową. Służy zarówno do rozpoznania choroby jak i stanu poprzedzającego jej ujawnienie się.

Monitorowanie stężenia kwasu moczowego jest konieczne podczas chemio  lub radioterapii.

Niektóre leki mogą wpływać na stężenie kwasu moczowego. Istotny wzrost stężenia kwasu moczowego mogą powodować leki moczopędne.
Wzrost stężenia kwasu moczowego obserwujemy również w czasie długotrwałego głodzenia oraz po wyczerpujących ćwiczeniach fizycznych.
Wysokie stężenie kwasu moczowego stwierdza się także u osób otyłych.

Krew do oznaczenia stężenia kwasu moczowego jest pobierana z żyły, a do badania nie trzeba się szczególnie przygotowywać.

Szczegółowy opis badania

Znajdź najbliższą placówkę  i zapisz się na badania

Wyszukaj placówkę

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień w przeglądarce. Zobacz politykę cookies.