Pytania i odpowiedzi

Masz jeszcze jakieś pytania?

Jaki jest cel Programu "Profilaktyka 40 Plus"?
Pandemia koronawirusa sprawiła, że mniej pacjentów zgłasza się na badania profilaktyczne. Program Profilaktyka 40 PLUS ma odwrócić tę tendencję. Dzięki dobranemu dla Ciebie pakietowi badań laboratoryjnych będzie można oznaczyć czynniki ryzyka chorób lub wykryć objawy na wczesnym etapie, co znacznie przyspieszy proces diagnostyczny.
Kto i gdzie może skorzystać z programu?
Z programu mogą skorzystać wszystkie osoby po 40. roku życia.
Od kiedy można skorzystać z badań?
Program Profilaktyka 40 Plus realizowany jest od dnia 1 lipca 2021 r
Jak skorzystać z badań?
Aby skorzystać z pakietu badań w ramach Programu "Profilaktyka 40 Plus", należy wypełnić ankietę, która spowoduje wygenerowanie zlecenia pakietu badań odpowiedniego dla płci oraz czynników ryzyka zidentyfikowanych u danej osoby.

Istnieje również możliwość wsparcia przez konsultanta w ramach infolinii Domowej Opieki Medycznej. Takie rozwiązanie jest przeznaczone dla osób, które nie mogą skorzystać z formularza umieszczonego w IKP. Informacja o tym, że dla danego uczestnika programu Profilaktyka 40 PLUS wystawione zostało e-skierowanie na badania, nie wymaga wydrukowania ani pobrania go z Internetowego Konta Pacjenta. Placówka medyczna, do której zgłosi się pacjent w celu wykonania badań, pobierze tę informację z systemu informatycznego – wystarczy zgłosić się do niej z dowodem osobistym.

Placówki, w których można zrealizować skierowanie na badania można znaleźć tutaj.


Kioski profilaktyczne NFZ i Ministerstwa Zdrowia - wszystkie wojewódzkie odziały NFZ zostały wyposażone w samoobsługowe stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia. W punktach tych można wykonać pomiary medyczne określające ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Na miejscu będą również dostępni doradcy, którzy:
  • wytłumaczą jak dokonać pomiarów
  • przedstawią zakresy norm wykonanych pomiarów,
  • zaproponują udział w prowadzonych przez NFZ programach profilaktycznych oraz doradzą, jak można z nich skorzystać
  • pomogą zainwestowanym osobom założyć Profil Zaufany i aktywować Internetowe Konto Pacjenta.
Wśród programów profilaktycznych znajduje się m.in. program Profilaktyka40Plus – doradca pomoże wypełnić ankietę niezbędną do otrzymania skierowania na badania diagnostyczne oraz znaleźć najbliższą placówkę, która wykonuje badania w ramach programu. Aby skorzystać z tych usług należy zapisać się przez strony internetowe oddziałów wojewódzkich NFZ lub przez Telefoniczną Informację Pacjenta – bezpłatny i całodobowy numer 800 190 590. O szczegółach inicjatywy można przeczytać tutaj!
Jak wypełnić ankietę?
Aby skorzystać z pakietu badań Programu "Profilaktyka 40 Plus", należy wypełnić ankietę, która pozwoli na ocenę czynników ryzyka, umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta (po zalogowaniu: sekcja profilaktyka-ankiety-ankieta Profilaktyka40Plus).

Znajdź najbliższą placówkę  i zapisz się na badania

Wyszukaj placówkę

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień w przeglądarce. Zobacz politykę cookies.