Aby skorzystać z pakietu badań w ramach Programu "Profilaktyka 40 Plus", należy wypełnić ankietę, która spowoduje wygenerowanie zlecenia pakietu badań odpowiedniego dla płci oraz czynników ryzyka zidentyfikowanych u danej osoby.
Istnieje również możliwość wsparcia przez konsultanta w ramach infolinii Domowej Opieki Medycznej. Takie rozwiązanie jest przeznaczone dla osób, które nie mogą skorzystać z formularza umieszczonego w IKP.
Informacja o tym, że dla danego uczestnika programu Profilaktyka 40 PLUS wystawione zostało e-skierowanie na badania, nie wymaga wydrukowania ani pobrania go z Internetowego Konta Pacjenta. Placówka medyczna, do której zgłosi się pacjent w celu wykonania badań, pobierze tę informację z systemu informatycznego – wystarczy zgłosić się do niej z dowodem osobistym.
Placówki, w których można zrealizować skierowanie na badania można znaleźć
tutaj.
Kioski profilaktyczne NFZ i Ministerstwa Zdrowia - wszystkie wojewódzkie odziały NFZ zostały wyposażone w samoobsługowe stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia. W punktach tych można wykonać pomiary medyczne określające ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne.
Na miejscu będą również dostępni doradcy, którzy:
- wytłumaczą jak dokonać pomiarów
- przedstawią zakresy norm wykonanych pomiarów,
- zaproponują udział w prowadzonych przez NFZ programach
profilaktycznych oraz doradzą, jak można z nich skorzystać
- pomogą zainwestowanym osobom założyć Profil Zaufany i aktywować Internetowe Konto Pacjenta.
Wśród programów profilaktycznych znajduje się m.in.
program Profilaktyka40Plus – doradca pomoże wypełnić ankietę niezbędną do otrzymania skierowania na badania diagnostyczne oraz znaleźć najbliższą placówkę, która wykonuje badania w ramach programu.
Aby skorzystać z tych usług należy zapisać się przez strony internetowe oddziałów wojewódzkich NFZ lub przez Telefoniczną Informację Pacjenta – bezpłatny i całodobowy numer 800 190 590.
O szczegółach inicjatywy można przeczytać tutaj!